CASTROL MADENİ YAĞLAR

Castrol birçok dalda otomotiv yağları üreten bir marka. BP Şirketler grubunun bir parçası olan Castrol; 19 Mart 1899’da Charles “Cheers” Wakefield tarafından kuruldu.

İlk isminin Wakefield Oil Company olmasına rağmen, 1909 yılında üretime geçen Castrol markalı otomobil yağı, artan popülaritesi sebebiyle şirkete ismini verdi.

Otomobillerin yanı sıra; motosikletlerde ve uçaklarda da Castrol’un diğer yağlardan üstün deterjan bazlı karışımı kullanılmaktadır.
Otomobil hız rekoru 21 kez Castrol yağı kullanılan arabalar tarafından kırıldı. Son olarak Andy Green tarafından idare edilen ThrustSSC, 1220 km/sa. hızla bu rekora imza attı. (Ses hızı’ndan daha hızlı.)

1966 yılında Burmah şirketi tarafından satın alınan Castrol, 2000 yılında BP şirketler grubuna satıldı.

1953 YILINDAN BERİ CASTROL ÜRÜNLERİNİ TÜRKİYE’DE İTHAL EDEREK DAĞITIMINI YAPAN TÜRKPETROL ŞİRKETİ, 1988 YILINDA CASTROL FİRMASIYLA ORTAK BİR ŞİRKET KURDU; TURCAS PETROLCÜLÜK ANONİM ŞİRKETİ.

Bu tarihten itibaren Castrol markalı madeni yağları Türkiye’de üreterek pazarlayan Turcas Petrolcülük Anonim Şirketi oldu.
1996 yılı Haziran ayında Castrol, Turcas ile ortaklığına son verdi ve yılın en büyük miktarlı yabancı sermayeyi Türkiye’ye getirmek suretiyle kendi şirketini kurdu. CASTROL MADENİ YAĞLAR ANONİM ŞİRKETİ.
Otomotiv yağları, sanayi yağları, deniz yağları, antifriz, gres, fren hidroliği olmak üzere 120’den fazla çeşit ürün imal ederek Castrol markasıyla pazara sunan Castrol’ün yaklaşık bir asırdan beri sürdürdüğü madeni yağ teknolojisinde önderlik vasfını tüm dünyadaki şirketlerinde görmek mümkündür. Otomotiv ve sanayi sektörlerinin dev firmalarıyla yaptığı ortak çalışmalar Castrol’e dünyanın dört bir yanındaki müşterilere en iyiyi sunma imkanı sağlamaktadır.
Dünyada otomobil sporlarına destek veren şirketlerin başında gelen Castrol, Türkiye’de de 1982 yılından beri bu sporun içinde aktif olarak yer almış ve Castrol ekiplerinin elde ettiği şampiyonluklara ürünlerinin dayanıklılık ve güçlülüğünü de ispat etmiştir.
Castrol dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çevre koruma konusunda en hassasiyetle yaklaşan firmaların başında gelmektedir. Bu özellik Castrol’e önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır.
Castrol Türkiye tarafından motor teknolojisinde devrim yaratan “Yüzyılın Ürünü: Castrol GTX Magnatec”, Castrol’ün dünya genelinde kuruluşunun 100. yılında Türk tüketicisine sunuldu. Eşsiz moleküler çekim gücü sayesinde aracın motorunda ilk çalıştırma anından itibaren koruma sağlayarak, motor ömrünü uzatan Castrol GTX Magnatec, modern Castrol teknolojisi kullanılarak geliştirilen yeni bir ester sayesinde, motorun daha fazla performans göstermesini sağlıyor.
Aruba’da yapılan Castrol Bölge Toplantısı’nda, 1997 yılında gerçekleştirdiği başarılı çalışmaları nedeniyle “1997 yılının en başarılı şirketi” ödülüne layık görülen Castrol, Mart 2000 yılında dünya devi petrol şirketi BP’nin bünyesine katılarak çok daha fazla geniş üretim, dağıtım ve pazarlama sistemlerine sahip bir dünya markası haline gelmiştir.